منتظران فرج


+ اذان استاد حسین صبحدل جاودانه شد

خبرگزاری فارس: استاد حسین صبحدل، پیشکسوت قرآنی و گوینده یکی از تاریخی‌ترین اذان‌های ایرانی پس از سال‌ها دست و پنجه نرم‌کردن با بیماری به دیار حق شتافت.

علی صبحدل، فرزند مرحوم «حسین صبحدل» در گفت‌وگو با خبرنگار آئین و اندیشه فارس ضمن اعلام این خبر گفت: صبح امروز، پدرم در سن 78 سالگی دار فانی را وداع گفت. 
وی افزود: آئین تشییع این مؤذن قدیمی، فردا از ساعت 9 صبح از مقابل مسجد المهدی در مجیدیه جنوبی انجام می‌شود. 
استاد صبحدل که در منزل خود تحت مراقبت‌های پزشکی و پرستاری قرار داشت، در روزهای اخیر چندین بار با ابتلا به عفونت‌های ریوی، دچار مشکلات بیشتر و حادتری از نظر جسمی و سلامتی شده بود. 
محمدعلی خواجه پیری، رئیس مرکز ترویج و توسعه فعالیت‌های قرآن ماه گذشته از این پیشکسوت قرآنی عیادت کرده و جویای احوال وی شده بود. 
پیش از این و در تاریخ سی‌ام شهریور ماه، خبرگزاری فارس در گفت‌وگو با فرزند استاد صبحدل، جویای احوال وی و مراحل درمانش شده بود که در آن تاریخ، حال وی رضایت‌بخش اعلام شد.


استاد حسین صبحدل در سال 1310 در میدان محمدیه تهران متولد شد. وی از همان دوران کودکی به مؤذنی در مساجد و فعالیت در هیأت‌های مذهبی پرداخت. این مؤذن خوش لحن به تمام زوایای موسیقی ایرانی تسلط کافی دارد و همین مسئله باعث خلق اذان او در مایه بیات ترک شد. اذان او همانند مؤذن‌زاده اردبیلی در یک دستگاه آوازی است اما دو نوع متفاوت را با شیوه مختلف موسیقیایی بیان می‌کند. 
قدمت اذان صبحدل به سه دهه می‌رسد و به اعتقاد بسیاری از صاحب‌نظران، اذان وی با اذان مؤذن‌زاده اردبیلی هم‌پهلو و هم‌ردیف است و نمی‌توان یکی را بر دیگری برتر دانست. مقام معظم رهبری، اذان صبحدل را «اذان انقلاب» نامیده است. 
حسین صبحدل یکی از افرادی است که در زمینه تولید برنامه‌ها و میان برنامه‌های معارفی و مذهبی تلاش بسیاری انجام داده است و ضبط ربّنای محمدرضا شجریان توسط وی انجام شده است. 
استاد صبحدل در اجرای سرود معروف «خمینی ای امام» نیز نقش داشته است. از صبحدل به عنوان پدر مذهبی رادیو یاد می‌کنند. 
استاد مطهری وصیت کرده بود «هر وقت جنازه من را از زمین بر می‌دارید، اذان صبحدل را پخش کنید».

نویسنده : علیرضا ; ساعت ۱٢:٤٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/۸/۱۳
comment نظرات () لینک