انتقاد شدید لاریجانی از اهانت به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

لاریجانی ادامه داد: صحبت در تحقیر اوست، بنده نمی‌گویم که ایشان مطلق است همه کسانی که وارد عرصه‌ سیاسی می‌شوند، باید آمادگی نقد را داشته باشند. صحبت من در این است که چرا تحقیر افراد هدف قرار گرفته است.
وی یادآور شد: درباره دولت نیز همین گونه است، افرادی هر نقدی که به دولت می‌شود، فورا آن را در کتیگوری‌های سیاسی موافق و مخالف می‌برند و نمی‌گذارند، یک فضای آرام و تخصصی در کشور به وجود بیاید تا مسائل به صورت حرفه‌ای بررسی شود. مرتب چارچوب‌های ذهنی بسته‌ سیاسی را در این مقولات حاکم می‌کنند.
رییس مجلس تصریح کرد: در آن سو هر اقدامی هم که دولت احمدی‌نژاد انجام می‌دهد، یک گروه با آن مخالفت می‌کنند، آقای احمدی‌نژاد نیز که امروز سکان‌دار ریاست جمهوری کشور است، فرد خدوم و پرتلاشی است و دغدغه انقلاب را دارد، چرا باید دنبال تخریب باشیم؟ درون برخی نقدها نوعی بغض وجود دارد، این روش درست زیستن نیست. یعنی فضای سیاسی کشور نیازمند نوعی روشن‌بینی و حقیقت‌یابی است.
وی با تاکید بر اینکه در فضای مشت‌زنی سیاسی حقیقت کشف نمی‌شود،گفت: ایران امروز بیش از هر زمان دیگر به وحدت کلمه نیازمند است. ایران امروز به جمع توان‌ها نیازمند است. انتخاباتی برگزار شد و فراز و فرودهای داشت که بی‌نقص هم نبود، اما منافع ما با حضور 85 درصدی مردم باید به یک دستاورد تبدیل شود، نه به مشاجره و کش دادن سیاسی. بنده واقعا ادامه این مسائل از سوی کاندیداهای ریاست جمهوری را به مصلحت و منافع کشور نمی‌دانم و فکر می‌کنم با این روش‌ها به عزتمندی کشور لطمه وارد می‌شود.
لاریجانی با بیان این‌که یک انتخابات همه‌ منافع ملی کشور را در بر نمی‌گیرد اظهارداشت: انتخابات یک وسیله و ابزار برای حرکت سیاسی است. تبدیل بحث‌های انتخاباتی به سیری از مشاجرات سیاسی به پیکره منافع ملی کشور لطمه می‌زند و به دور از تدبیر سیاستمداران و ارزش‌های انقلاب اسلامی است.
وی ادامه داد: قدر نعمت انقلاب را دانستن در این است که در درون فضاسازی‌ها نیفتیم، بلکه باید به دنبال ایجاد آرامش در کشور باشیم تا بسترسازی برای توسعه کشور پا بگیرد. هدایت‌های ولی فقیه چه در زمان امام (ره) و چه در زمان مقام معظم رهبری در حوادث مختلف کشور موجب شد از انقلاب صیانت شود. امروز ایران حتی در نظر استراتژیست‌های غربی کشوری قوی است که بر پایه‌ی رهبری اداره می‌شود. ظرفیت فکری مردم نیز در سطحی است که زیر چتری غیر از ولایت فقیه و مسلط بر مسائل فرهنگی و سیاسی نمی‌روند.
لاریجانی در ابتدای سخنان خود از وزارت فرهنگ و ارشاد و روشنفکران و ادیبانی که در این امر مهم و برگزاری این مراسم تلاش کردند سپاسگذاری کرد و گفت: جایزه پرمایه‌ای هم برای این برنامه در نظر گرفته شده که بابت آن نیز از آقای حسینی وزیر ارشاد تشکر می‌کنیم.
وی ادامه داد: انتخاب نام آل‌احمد برای این مراسم بسیار مناسب است چراکه او تاثیرگذارترین شخصیت در ادبیات ماست. او فراز و فرودهای زیادی در زندگی داشته ولی روح آزادی‌خواهی او همواره در زندگی‌اش وجود داشت.
وی ادامه داد: او در یک خانواده روحانی متولد شد و در بخشی از زندگی خود از مذهب خارج شد اینکه چرا او لباس مذهب به تن نکرد و آن را کنار گذاشت و اهداف او برای بازگشت دوباره به مذهب دارای نکات پندآمیزی است.
لاریجانی خاطرنشان کرد: بیشترین نقدی که در باب او می‌شود این است که او در اثر مسائل سیاسی جامعه تلاتم‌ها و جریان‌های مختلف سیاسی تغییر عقیده داده است اما بازگشتن جلال به مذهب و اسلام پس از سفر معروف او به حج و نوشتن کتاب خصی‌در میقات نشان می‌دهد که او مسائل دینی را بسیار خوب شناخته و تغییر نگاه او به مسائل دینی به خاطر جو سیاسی نبوده است. خود او در بخش‌هایی از خاطراتش می‌گوید که سخت‌گیری در خانواده برای انجام فرایض مذهبی یکی از دلایل خروج او از مذهب بود.
وی ادامه داد: ما باید این دو نکته را در نظر بگیریم که محیط خانواده محیطی تربیتی است و تحت فشار گذاشتن ممکن است باعث درک غلط از فرایض مذهبی شود.
رئیس مجلس در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به همکاری کوتاه‌مدت آل‌احمد با حزب توده و جبهه ملی و تهمت‌هایی که به او زده شد گفت: ما پس از انقلاب هم با این افکار منفی مواجه بودیم و دیدیم که بسیاری از کسانی که حزب‌ها و جبهه‌هایی را راه می‌انداختند وابسته به جریان خاصی بودند مثل کسی که بعد از تیغ کشیدن به صورت مردم متوجه شدیم به صدام تکیه کرده بود یا دیگری که در دوران جنگ با روسیه همکاری می‌کرد و ماجرای بنی‌صدر که متصل بودن او به بیگانگان بر همگان روشن است.
لاریجانی به نقل از جلال آل‌احمد در کتاب غرب‌زدگی دلیل شکست خوردن این احزاب را ورود افکار وارداتی به میدان سیاست دانست.
وی خاطرنشان کرد: توجه به سنت‌ها و مختصات بومی یک کشور یکی از مهمترین دلایل استقرار در جامعه است جلال آل‌احمد در سیر آفاقی خود به نفوذ غرب در زندگی توجه خاصی کرد و چون فطرت مذهبی و دینی داشت دوباره به سمت سنت‌های دینی بازگشت.
نماینده مردم قم خاطرنشان کرد: مهمترین خصوصیات آل‌احمد استقلال‌خواهی او برای نجات ملت بود. او یک روشنفکر واقعی بود که عمر خود را صرف نجات مردم کرد.
وی از دیگر ویژگی‌های جلال حقیقت‌جویی و انصاف او را ذکر کرد و گفت: او تحت شرایط جوی جامعه قرار نمی‌گرفت او بسیار فضاشکن بود به همین دلیل به چهره ماندگار تبدیل شد.
وی جایگاه ایران امروز را در ادبیات بین‌الملل بسیار تاثیرگذار ذکر کرد و گفت: با وجود تمام وسایل ارتباط جمعی که می‌توان باعث فضا سازی در جوامع شوند جلال‌گونه زیستن و داشتن شهامت گفتاری در بیان حقایق بسیار ضروری است.
لاریجانی ادامه داد: مهمترین چیزی که امروز در جامعه ما به آن نیاز دارد وحدت ملی است و جامعه ما این ظرفیت را دارد که تحت لقای یک ولایت و پیشوای فرهیخته قرار گیرد با شناختی که من از شخص رهبری دارم ایشان گستره فکری و فرهنگی بسیار وسیعی دارند و تنها کسی هستند که دغدغه جلوگیری از دیکتاتوری در جامعه دارد.
وی در پایان تاکید کرد: ظرفیت پختگی سیاسی کشور ما تک‌ساحتی نیست و نباید دچار درشت‌گویی در فضای سیاسی شویم.

/ 0 نظر / 15 بازدید